Wynajem okazjonalny – co to takiego?

Na rynku nieruchomości dochodzi w ostatnim czasie do wielu bardzo dynamicznych zmian. Dotyczy to zarówno sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym, ale też ich wynajmie. Coraz częściej właściciele mieszkań biorą pod uwagę nie tylko zawarcie zwykłej umowy wynajmu mieszkania z potencjalnym najemcą, ale też umowę wynajmu okazjonalnego. Czym jest wynajem okazjonalny i czy opłaca się w ten sposób sporządzić umowę? Jak i w czyjej obecności należy to zrobić? Między innymi na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest wynajem okazjonalny?

mieszkanie na wynajem

Wynajem okazjonalny w ciągu kilu ostatnich lat stał się rodzajem wynajęcia mieszkania, z którego chce skorzystać coraz większa liczba właścicieli mieszkań. Powód jest prosty. Opcja ta daje dużo większe możliwości w poradzeniu sobie z nieuczciwymi lokatorami. Okazjonalnie wynajmuje się mieszkanie włącznie na okres maksymalnie 10 lat. W ten sposób można wynająć mieszkanie w celach zarobkowych innej osobie, jednak musi być to lokal mieszkalny, którego właścicielem nie może być podmiot gospodarczy uzyskujący korzyść z wynajmu, a wyłącznie osoba prywatna.

Wynajem okazjonalny – co można zyskać?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. My postaramy się wymienić kilka najważniejszych korzyści, które daje podpisanie umowy o wynajem okazjonalny. Wynajem okazjonalny jest możliwy po podpisaniu umowy pisemnej. Jej treść pozwala właścicielowi mieszkania na dostęp do swojej własności i jej konfiskatę np. w przypadku niewypłacalności najemcy. Z tego powodu umowę między dwiema stronami powinno sporządzić się w obecności notariusza, który zatwierdzi wszystkie zawarte w niej zapisy jako zgodne z prawem. Koszt związany z usługą notarialną pokrywa najczęściej wynajmujący, tak aby zachęcić do podpisania tego typu umowy przez najmującego mieszkanie. Wartym uwagi zapisem w umowie o wynajem okazjonalny jest obowiązek podania adresu innego mieszkania, w którym najemca będzie mógł zamieszkać w razie konieczności wyprowadzki z najmowanej obecnie posiadłości. Podobnie jak w przypadku zwykłem umowy wynajmu, najemca musi uiścić kaucję, która pokryłaby ewentualne szkody wyrządzone w tracie eksploatacji kwatery. Po podpisaniu umowy na wynajem okazjonalny przez obie strony w obecności notariusza, właściciel mieszkania w terminie nieprzekraczającym dwóch tygodni musi zgłosić ten fakt w miejscowym urzędzie skarbowym.

Regulacje prawne a wynajem okazjonalny

Wynajem okazjonalny w Polsce reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny. To bardzo ważne biorąc pod uwagę bezpieczeństwo wynajmującego w trakcie zawierania umowy z przyszłym najemcą, ponieważ ten rodzaj wynajmu nie jest uwzględniony w większości praw lokatorskich. Te zaś jak wiadomo, chronią wyłącznie interes osób najmujących mieszkanie bez jakiejkolwiek ochrony dla drugiej strony. Patrząc na wszystkie przedstawione w artykule aspekty wynikające z wynajmu okazjonalnego, można śmiało stwierdzić, że będąc właścicielem posiadłości, warto z tego typu umowy skorzystać. Nie bez powodu coraz więcej osób, decyduje się na właśnie taki sposób wynajmu mieszkania.

O mnie

Nazywam się Jarosław Górski. Wynajmem nieruchomości zajmuję już przeszło ponad 20 lat. Na moim blogu postaram się Wam przybliżyć aspekty mojej pracy oraz przedstawię poradniki jak wyciągnąć więcej z wynajmu mieszkań oraz nowinki z tematyki mieszkania od dewelopera.

Ostatnio dodane

Wynajem mieszkania - umeblowane czy puste
Zalety i wady najmu okazjonalnego
Jak zarządzać mieszkaniem na wynajem na odległość
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania
Wynajem okazjonalny – co to takiego?
Kontakt
Podatki od wynajmu mieszkania
Jak prawidłowo odebrać mieszkanie
Wynajem krótkoterminowy a wynajem długoterminowy
Kaucja a wynajem mieszkania
domy Katowice