Na rynku nieruchomości dochodzi w ostatnim czasie do wielu bardzo dynamicznych zmian. Dotyczy to zarówno sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym, ale też ich wynajmie. Coraz częściej właściciele mieszkań biorą pod uwagę nie tylko zawarcie zwykłej umowy wynajmu mieszkania z potencjalnym najemcą, ale też umowę wynajmu okazjonalnego. Czym jest wynajem okazjonalny i czy opłaca się w ten sposób sporządzić umowę? Jak i w czyjej obecności należy to zrobić? Między innymi na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Wynajem okazjonalny w ciągu kilu ostatnich lat stał się rodzajem wynajęcia mieszkania, z którego chce skorzystać coraz większa liczba właścicieli mieszkań. Powód jest prosty. Opcja ta daje dużo większe możliwości w poradzeniu sobie z nieuczciwymi lokatorami. Okazjonalnie wynajmuje się mieszkanie włącznie na okres maksymalnie 10 lat. W ten sposób można wynająć mieszkanie w celach zarobkowych innej osobie, jednak musi być to lokal mieszkalny, którego właścicielem nie może być podmiot gospodarczy uzyskujący korzyść z wynajmu, a wyłącznie osoba prywatna.
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. My postaramy się wymienić kilka najważniejszych korzyści, które daje podpisanie umowy o wynajem okazjonalny. Wynajem okazjonalny jest możliwy po podpisaniu umowy pisemnej. Jej treść pozwala właścicielowi mieszkania na dostęp do swojej własności i jej konfiskatę np. w przypadku niewypłacalności najemcy. Z tego powodu umowę między dwiema stronami powinno sporządzić się w obecności notariusza, który zatwierdzi wszystkie zawarte w niej zapisy jako zgodne z prawem. Koszt związany z usługą notarialną pokrywa najczęściej wynajmujący, tak aby zachęcić do podpisania tego typu umowy przez najmującego mieszkanie. Wartym uwagi zapisem w umowie o wynajem okazjonalny jest obowiązek podania adresu innego mieszkania, w którym najemca będzie mógł zamieszkać w razie konieczności wyprowadzki z najmowanej obecnie posiadłości. Podobnie jak w przypadku zwykłem umowy wynajmu, najemca musi uiścić kaucję, która pokryłaby ewentualne szkody wyrządzone w tracie eksploatacji kwatery. Po podpisaniu umowy na wynajem okazjonalny przez obie strony w obecności notariusza, właściciel mieszkania w terminie nieprzekraczającym dwóch tygodni musi zgłosić ten fakt w miejscowym urzędzie skarbowym.
Wynajem okazjonalny w Polsce reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny. To bardzo ważne biorąc pod uwagę bezpieczeństwo wynajmującego w trakcie zawierania umowy z przyszłym najemcą, ponieważ ten rodzaj wynajmu nie jest uwzględniony w większości praw lokatorskich. Te zaś jak wiadomo, chronią wyłącznie interes osób najmujących mieszkanie bez jakiejkolwiek ochrony dla drugiej strony. Patrząc na wszystkie przedstawione w artykule aspekty wynikające z wynajmu okazjonalnego, można śmiało stwierdzić, że będąc właścicielem posiadłości, warto z tego typu umowy skorzystać. Nie bez powodu coraz więcej osób, decyduje się na właśnie taki sposób wynajmu mieszkania.
Nazywam się Jarosław Górski. Wynajmem nieruchomości zajmuję już przeszło ponad 20 lat. Na moim blogu postaram się Wam przybliżyć aspekty mojej pracy oraz przedstawię poradniki jak wyciągnąć więcej z wynajmu mieszkań oraz nowinki z tematyki mieszkania od dewelopera.