Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania

W Polsce przepisy nie wymagają konieczności wykupienia ubezpieczenia wynajmowanej nieruchomości, oczywiście z wyjątkiem kupna lokalu w oparciu o kredyt hipoteczny, z racji zaciągania pożyczki pod hipotekę. Natomiast lista potencjalnych zagrożeń czyhających zarówno na właścicieli lokalów, jak i najemców jest długa. Odpowiednio dobrana polisa mieszkaniowa jest jednak w stanie skutecznie chronić przed finansowymi konsekwencjami większości nieszczęśliwych zdarzeń losowych.

mieszkanie na wynajem

Obecnie wiele mieszkań na rynku jest kupowanych jako inwestycja, z zamiarem ich wynajmowania. Warto wiedzieć, iż lista szkód i ryzyko ich wystąpienia są znacznie bardziej prawdopodobne właśnie w przypadku mieszkań na wynajem, gdyż nad wynajmowaną nieruchomością mamy ograniczoną kontrolę, a lokatorzy nie zawsze okazują się osobami odpowiedzialnymi. Podpisanie nawet profesjonalnie przygotowanej umowy i zabezpieczenie w postaci kaucji i protokołu zdawczo-odbiorczego nie koniecznie uchronią nas przed finansowymi stratami, wynikającymi np. z pożaru czy wybuchu gazu. Ponadto właściciel wynajmowanego mieszkania zobowiązany jest do przestrzegania przepisów prawnych, głównie prawa budowlanego, nakładającego na niego obowiązek kontroli stanu technicznego lokalu, takich jak instalacji gazowych i elektrycznych, czy przewodów kominowych. Dlatego też wykupienie solidnej polisy mieszkaniowej powinno być kolejnym, naturalnym krokiem i traktowane jako dodatkowa forma zabezpieczenia naszego biznesowego przedsięwzięcia. Jako absolutne minimum zaleca się ubezpieczenie murów, elementów stałych oraz ruchomości domowych. Wśród zdarzeń losowych na pewno powinny znaleźć się pożar, zalanie i przepięcie. Warto jednak zainwestować w wersje nieco rozszerzoną, aby tym samym zapewnić sobie lepszą ochronę, np. OC w życiu prywatnym zabezpieczy właściciela finansowo na wypadek nieumyślnych szkód na zdrowiu lub majątku najemców czy innych osób trzecich. Niezwykle przydatna w przypadku wynajmowanego mieszkania może okazać się opcja home assistance, zapewniająca znalezienie i pomoc fachowca na wypadek awarii w lokalu, pokrywająca także koszt jego dojazdu i robocizny. Szczególnie właściciele nieruchomości, którzy zdecydowali się na wartościowe wyposażenie w nowy sprzęt RTV, AGD lub drogie meble powinni rozważyć dodanie ubezpieczenia na wypadek kradzieży z włamaniem, lub rabunku. Oczywiście należy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ofertach różnie definiują warunki i zakres ubezpieczenia, dlatego przed podpisaniem umowy należy bardzo szczegółowo zapoznać się z tym, co dokładnie obejmuje polisa, jakie zdarzenia i na jaką kwotę.

Nawet jeżeli wynajmujący zadbał o polisę mieszkaniową, to ochroną objęte są jedynie przedmioty należące do właściciela nieruchomości. Ani on, ani ubezpieczyciel nie ponoszą odpowiedzialności za znajdujące się w lokalu rzeczy lokatora. Jest to głównym powodem rosnącego zainteresowania ubezpieczeniami przez najemców, którzy chcąc chronić swój majątek, decydują się na ubezpieczenie ruchomości domowych.

O mnie

Nazywam się Jarosław Górski. Wynajmem nieruchomości zajmuję już przeszło ponad 20 lat. Na moim blogu postaram się Wam przybliżyć aspekty mojej pracy oraz przedstawię poradniki jak wyciągnąć więcej z wynajmu mieszkań oraz nowinki z tematyki mieszkania od dewelopera.

Ostatnio dodane

Wynajem mieszkania - umeblowane czy puste
Zalety i wady najmu okazjonalnego
Jak zarządzać mieszkaniem na wynajem na odległość
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania
Wynajem okazjonalny – co to takiego?
Kontakt
Podatki od wynajmu mieszkania
Jak prawidłowo odebrać mieszkanie
Wynajem krótkoterminowy a wynajem długoterminowy
Kaucja a wynajem mieszkania
działki Poznań