Podatki od wynajmu mieszkania

W Polsce coraz więcej osób zarabia poprzez wynajmowanie mieszkań. Najłatwiej jest to robić w mieście, gdzie chętnych na najem nie brak. Jednak kwotą uzyskaną na drodze podpisania umowy na wynajem mieszkania z osobą najmującą należy podzielić się z urzędem skarbowym, który jest odpowiedzialny za rozliczenie podatkowe wszystkich osób fizycznych oraz przedsiębiorstw w Polsce. Jakie podatki należy uiścić z racji finansowych korzyści z wynajmu mieszkania? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Podatki w Polsce

Nikt nie lubi płacić podatków. To dlatego, że są one pewnego rodzaju należnością finansową wobec państwa, z której każdy z nas musi obowiązkowo rozliczać się w miejscowym urzędzie skarbowym. Podatków w Polsce jest bardzo wiele. Płacimy je także za korzyść, którą czerpiemy z wynajmu mieszkania, ponieważ jest ona tak jak każda inna gratyfikacja finansowa naszym dochodem. Jakie podatki jesteśmy zobowiązani w związku z tym odprowadzać? Wiele zmian wprowadzono 1 stycznia bieżącego roku razem ze słynnym już polskim ładem. Przeanalizujmy to, co zmieniło się z początkiem 2022 roku.

Wynajem mieszkania a podatek – jak było i jak jest?

Dla osób czerpiących dochód na podstawie umowy o wynajem mieszkania polski prawodawca przewidział opodatkowanie. Do 31 grudnia 2021 roku właściciel wynajmowanej nieruchomości mógł wybrać między podatkiem ryczałtowym (8,5% i 12,5%) oraz rozliczeniem podatku na zasadach ogólnych (odliczając od całkowitej sumy rocznej dochodu odpowiednio 17% lub 32%). Procenty były różne w zależności od kwoty, jaką osobą czerpiąca korzyść finansową osiągnęła w ciągu roku rozliczeniowego. Z dniem 1 stycznia 2022 roku w związku z wprowadzeniem polskiego ładu zmieniły się również przepisy prawa podatkowego. Dotyczy to również wynajmujących mieszkania. Nowe prawo nie pozwala na wybór dowolnej formy rozliczenia, a jedyną możliwą opcją jest podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych. Taka forma obowiązkowa ma stać się dla wszystkich wynajmujących od przyszłego roku kalendarzowego. Natomiast obecnie wiele osób może wykorzystać tzw. przepisy przejściowe pozwalające na skorzystanie z rozliczania się ze skarbówką na zasadach ogólnych, jeśli owa forma była dotychczas stosowana, a wynajem jest kontynuowany.

Obecna wysokość opodatkowania umowy najmu

mieszkanie na wynajem

Jak już wspomnieliśmy, możliwość rozliczania się z podatku na zasadach ogólnych skończy się z końcem 2022 roku. Od przyszłego roku jedyną możliwością będzie ryczałt. Przy zasadach ogólnych istnieją dwa progi dochodowe. Jeśli w ciągu roku nasz dochód z wynajmu nie przekroczy 120 tys. złotych, państwu oddamy 17% podatku. Jeśli kwota będzie wyższa, podatek wyniesie 32%. Pamiętajmy też o podniesionej kwocie wolnej od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. złotych. Drugi sposób, który niedługo będzie jedynym, to ryczałt polegający na odprowadzeniu podatku od przychodu. Wynosi on 8,5% jeżeli nasz przychód nie będzie wyższy niż 100 tys. złotych lub 12,5% jeśli tę kwotę przekroczymy. Ryczałt jest zdecydowanie łatwiejszym sposobem rozliczania się z urzędem skarbowym, jednak w jego przypadku nie jest możliwe skorzystanie z kwoty wolnej od podatku oraz odliczenie kosztów uzyskania przychodu co jest możliwe podczas korzystania z zasad ogólnych.

 

O mnie

Nazywam się Jarosław Górski. Wynajmem nieruchomości zajmuję już przeszło ponad 20 lat. Na moim blogu postaram się Wam przybliżyć aspekty mojej pracy oraz przedstawię poradniki jak wyciągnąć więcej z wynajmu mieszkań oraz nowinki z tematyki mieszkania od dewelopera.

Ostatnio dodane

Wynajem mieszkania - umeblowane czy puste
Zalety i wady najmu okazjonalnego
Jak zarządzać mieszkaniem na wynajem na odległość
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania
Wynajem okazjonalny – co to takiego?
Kontakt
Podatki od wynajmu mieszkania
Jak prawidłowo odebrać mieszkanie
Wynajem krótkoterminowy a wynajem długoterminowy
Kaucja a wynajem mieszkania
działki na sprzedaż Sosnowiec