Jak prawidłowo odebrać mieszkanie

Bez względu na to, czy wyprowadzka lokatorów jest planowana, czy nagła, jako rentierzy powinniśmy umieć prawidłowo odebrać mieszkanie. To, jak będzie wyglądał moment opuszczenia lokalu przez najemców, w znacznym stopniu zależy od umowy i dodatków do niej. W chwili, gdy umowa najmu się kończy, najważniejsze jest prawidłowe rozliczenie kaucji i protokół zdawczo-odbiorczy. Jeśli nie stworzyliśmy go na etapie umowy, teraz z pewnością będzie nam go brakować. Dlaczego?

Nie tylko odebrać klucze

Jako właściciele lokalu staramy się go udostępniać najemcom w jak najlepszym stanie. Zapewniamy wyposażoną i czystą przestrzeń, w której wygodnie jest żyć. W idealnych warunkach odbieramy mieszkanie po najemcach w takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Nie jest to jednak możliwe. Eksploatacja lokalu to naturalny skutek mieszkania w nim i naprawą tego typu zniszczeń czy usterek musi zająć się rentier. Przy wyprowadzce ma on w związku z tym obowiązek dokładnie sprawdzić stan mieszania pod tym kątem. Jeśli w czasie przeglądu natkniemy się na zniszczenia, które powstały z winy mieszkańca, może potrącić koszt naprawy z kaucji. Aby uniknąć sporów i niejasnych sytuacji, warto obejrzeć lokal w obecności najemcy i wyjaśnić każdą usterkę.

mieszkanie na wynajem

Odbierając mieszkanie, musimy zwrócić uwagę nie tylko na stan lokalu, ale również znajdujących się w nim sprzętów. Meble, urządzenia AGD czy inne wyposażenie lokalu, które należy do nas, powinno w nim zostać.

I właśnie w tym momencie niezwykle pomocny może okazać się protokół zdawczo-odbiorczy. Spisany jako załącznik do umowy powinien zawierać wszystkie ruchomości mające wartość dla właściciela. Jeśli chcemy wyposażyć mieszkanie w zastawę, zestawy sztućców czy obrazy, protokół staje się niezbędny. Jego utworzenie nie jest trudne, a potrafi dać naprawdę wiele.

Pamiętaj o protokole

Odpowiednio spisany protokół to gwarancja, że bogato wyposażone mieszkanie będzie pod odpowiednio czujną opieką. Dokument ten pozwala kontrolować liczbę i stan rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu. Odpowiednia dokumentacja daje nam też prawo rozliczać najemcę z braków w ruchomościach. Z drugiej strony najemca, podpisując tego typu spis, ma świadomość odpowiedzialności za rzeczy, które podnoszą standard jego lokum i czynią go wygodniejszym.

Wielu lokatorów nie przywiązuje większej wagi do przedmiotów znajdujących się w wynajmowanym mieszkaniu. Wiedzą, że jest to miejsce tymczasowe, a wyposażenie nie należy do nich. Przez to szybciej i częściej dochodzi do zniszczeń, za które płacą rentierzy. Aby móc przeciwdziałać takim sytuacjom, musimy przede wszystkim wiedzieć, co i w jakim stanie zostawiamy w mieszkaniu pod wynajem. Spis podpisany przez obie strony daje najemcy pełne prawo do roszczeń dotyczących jego własności. Odbiór lokalu robi się przez to prostszy i bardziej rzeczowy.

Dość oczywistym a często pomijanym obowiązkiem najemcy jest zupełne opróżnienie ze swoich rzeczy i posprzątanie lokalu. Rentier w czasie odbioru mieszkania ma obowiązek sprawdzić, czy jest ono czyste i gotowe na następnych lokatorów. Jeśli najemcy mieli problemy z utrzymaniem czystości i jego obecny stan wpływa na standard mieszkania, to właściciel z kaucji może opłacić ekipę sprzątającą. Jest to praktyka coraz częstsza wśród rentierów, powinna więc być ostrzeżeniem dla lokatorów-bałaganiarzy.

O mnie

Nazywam się Jarosław Górski. Wynajmem nieruchomości zajmuję już przeszło ponad 20 lat. Na moim blogu postaram się Wam przybliżyć aspekty mojej pracy oraz przedstawię poradniki jak wyciągnąć więcej z wynajmu mieszkań oraz nowinki z tematyki mieszkania od dewelopera.

Ostatnio dodane

Wynajem mieszkania - umeblowane czy puste
Zalety i wady najmu okazjonalnego
Jak zarządzać mieszkaniem na wynajem na odległość
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania
Wynajem okazjonalny – co to takiego?
Kontakt
Podatki od wynajmu mieszkania
Jak prawidłowo odebrać mieszkanie
Wynajem krótkoterminowy a wynajem długoterminowy
Kaucja a wynajem mieszkania
działki na sprzedaż Zabrze